Co się dzieje na wiórkowych kursach

xxxxRuStolaryszyły kolejne kursy stolarki i renowacji połączonej z tapicerką. Często pytacie w mailach, na czym dokładnie polega praca na kursie, więc spieszymy z odpowiedzią.

Stolarka: zaczynamy od podstaw, uczymy się obsługi narzędzi, rozróżniania gatunków drewna, planowania i mierzenia. Ćwiczymy w podgrupach różne techniki połączeń, dużo precyzyjnie piłujemy, wiercimy i wkręcamy. Po kilku zajęciach przychodzi etap realizacji własnego projektu. Niektórzy wybierają proste przedmioty, np. półki ze wspornikami, które starają się doprowadzić do perfekcji, inni porywają się na łóżka z czereśni, stoły dębowe i szafki pod telewizor. Zamawiamy drewno w tartaku, zachwycamy się nim chwilę jak dojedzie do stolarni, a potem staramy się wspierać w procesie tworzenia. Większość pracy uczestnicy wykonują całkiem samodzielnie.

Renowacja/tapicerka: testowaliśmy kilka metod i najlepiej sprawdza się dosłownie parę słów tytułem wprowadzenia, a potem patroszenie foteli, rozbiórka krzeseł i rozkręcanie stolików przyniesionych przez kursantów. Uczymy się w praktyce, przechodząc przez wszystkie fazy renowacji mebla, od demontażu i wzmocnienia konstrukcji, po czyszczenie, usuwanie starych warstw, uzupełnianie ubytków, fornirowanie, woskowanie, zabezpieczanie itp. Każdy pracuje nad swoim projektem indywidualnie, a kiedy komuś zdarzy się zetknąć z nową techniką, pozostali zbiegają się obejrzeć i popróbować. Nasza instruktorka, Kasia Winiarska dogląda, konsultuje i dużo opowiada o tajnikach konserwacji przemieszczając się pomiędzy uczestnikami. Niektórzy rezygnują z własnego projektu, chętnie pomagają pozostałym i uczą się pracując na zmianę przy różnych projektach. W ostatni weekend trafiła nam się wyjątkowo wymagająca amerykanka z laleczką w trzewiach, ale nic nie przebije ogromnej dębowej szafy, nad którą pracujemy już od miesiąca.

Fotorelacja wkrótce 🙂 A w ostatni weekend października ruszamy z szyciem!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s